Predmet bezdržavljanstva pripadnika romske nacionalne manjine u RH

Denis Kameri, osoba bez državljanstva – sažetak

Denis Kameri (PGP 23410) rođen je 14.6.1994. u Zagrebu, RH. Upisan u maticu rođenih u MU Maksimir. Bez državljanstva.

Živi u Rijeci, Plase 34A, bez reguliranog boravka i bez putne isprave. Roditelji su porijeklom iz Srbije. Stranka nije upisan u knjige državljana (KD) Srbije od kuda potječu njegovi roditelji, niti može ishodovati putnu ispravu. Stranka se s obitelj preselio u Rijeku negdje 2009. Živi u obitelji s majkom Bukurije Bećiri koja je kroz naturalizaciju primljena u hrvatsko državljanstvo 2024. godine te s bratom Enisom Bećiri koji ima privremeni boravak kao i s bratom Xisenom Kameri, koji kao i stranka nema reguliran boravak u RH, dok je troje braće i sestara smješteno u institucije RH, također s različitim statusom/boravkom u RH.

Stranka je vrlo kratko imao reguliran privremeni boravak i to 2017/2018. i isti mu je prestao važiti krajem 2018., kada je tražio produženje, no, odbijen je i određeno mu je napuštanje RH, ali je isto odgođeno. Najnoviji zahtjev za privremeni boravak iz humanitarnih razloga stranka je podnio u 11/2022. te je odbijen rješenjem MUP, PU Primorsko goranske od 11.1.2023. te mu je istim rješenjem određeno i napuštanje RH. Kako je stranka rođen i živi u RH od rođenja, nikad nije nikud odlazio iz RH, tu mu je obitelj i nema nikoga u R. Srbiji i na Kosovu, to se zapravo napuštanje RH realno ne može realizirati tj. nije osnovano.

Naime, argumentacija i razlozi na koje se MUP RH poziva u obrazloženju odluke o odbijanju zahtjeva za izdavanje odobrenja za privremeni boravak i o protjerivanju su nepotpuni jer ne uzimaju u obzir bitne činjenice i konkretne okolnosti iz života stranke, kako one vezane za njegov status stranca i boravak u RH tako i razloge koji su doveli do utvrđenja nezakonitosti boravka u RH.

Dakle, stranka je rođen i odrastao u Republici Hrvatskoj, te nema druge domovine, nije državljanin R. Srbije niti bilo koje druge države. Roditelji stranke su rođeni na području Srbije u vrijeme SFRJ, ali se stranka ne vodi u matičnim knjigama rođenih niti matičnim knjigama državljana u Srbiji, pa prema tome stranka je osoba bez državljanstva.

Iz istih razloga stranka ne može dragovoljno napustiti teritorij EGP-a jer zbog nepostojanja dokaza o državljanstvu i nemogućnosti reguliranja statusa u RH, ne može ishoditi valjani putni list ili bilo koji drugi dokument kojim se može legalno prijeći na teritorij strane države.

Stranka je imao problema sa zakonom, no teško bi bilo i očekivati da nije, jer nema osobne dokumente, pa niti ikakva ljudska i građanska prava.

Ne može biti zakonito rješenje kojim se određuje protjerivanje, a koje se ni na koji zakoniti način ne može provesti jer ne postoji država podrijetla osobe koja se protjeruje.

Vezano za predmet stranke podnesen je zahtjev za odgodu napuštanja 27.02.2023. te upravna tužba 07.03.2023.

Naime, obzirom da PGP Sisak godina radi na upravnom postupku stranke te je vođeno nekoliko upravnih sporova, bitno je za istaknuti da je Upravni sud u Zagrebu u upravnom sporu Usl-268/21-8 usvojio tužbeni zahtjev stranke te poništio rješenje MUP-a, PU primorsko-goranske, I. policijske postaje Rijeka, Broj: 511-09-23-UP/I-91/2021 od 13. siječnja 2021. U presudi je sud rekao da je osporavano rješenje nezakonito jer neposredno ovisi o pitanju ima li tužitelj neko strano državljanstvo. Sud smatra stranku osobom bez državljanstva. Stoga temeljem čl. 58. st 1. Zakona o upravnim sporovima, poništava rješenje MUP-a, te presuđuje da policijska tijela neće moći donositi nova rješenja o protjerivanju tužitelja iz RH sve dok se nedvojbeno ne utvrdi da tužitelj posjeduje državljanstvo ili barem putnu ispravu neke strane države.

Kao što se vidi iz naprijed navedenog te iz cjelokupnog predmeta, MUP ne poštuje odluke Upravnog suda.

Izvor: PGP Sisak: Denis Kameri, 2024.

28. travnja 2023. Upravni sud u Rijeci odbio je tužbu protiv MUP-a za privremeni boravak u RH. Na to rješenje, PGP je uložio žalbu Visokom upravnom sudu 2. lipnja 2023.

17.7.2024. Visoki upravni sud RH je odbio žalbu i potvrdio presudu Upravnog suda u Rijeci.

Dana 9.12.2024. PGP Sisak je podnio ustavnu tužbu.

Zaključno, stranka preko 30 godina živi u RH, gdje je i rođen, no nema reguliran status u RH. To je nedopustivo prema svim pozitivnim propisima, kako u RH, tako i u EU.

Konvencija o pravnom položaju osoba bez državljanstva, pored ostalog, u čl. 32. o prirođenju kaže da će države ugovornice, a što RH jest, koliko god je moguće olakšati asimilaciju i prirođenje osoba bez državljanstva te da će uložiti velik napor kako bi ubrzale postupak dodjeljivanja državljanstva i maksimalno snizile naknade i troškove tog postupka.

PGP prati predmet i dalje, kao i ostalih članova obitelji te očekuje postupanje u skladu s Konvencijom.

Sisak, 03.03.2025.

Milana Kreća,

Predsjednica, PGP Sisak

Scroll to Top