KOORDINACIJA ZA BEZDRŽAVLJANSTVO U REPUBLICI HRVATSKOJ PGP-A SISAK

Bezdržavljanstvo ima izrazito negativan utjecaj na život pojedinca. Imati državljanstvo jedno je od temeljnih prava zajamčenih Konvencijom o smanjenju slučajeva bezdržavljanstva iz 1961. i Konvencijom o pravnom položaju osoba bezdržavljanstva iz 1954., a koje je Hrvatska ratificirala kao pravno obvezujuće dokumente. Državljanstvo je nužno za punopravno sudjelovanje u društvu te predstavlja preduvjet za ostvarivanje svih ostalih elementarnih prava, od prava na obrazovanje, socijalna prava, prava na rad, liječenje, itd. Osobe bez državljanstva mogu ostvariti sukladno nacionalnom zakonodavstvu samo jedno pravo, pravo na izdavanje putne isprave /konvencijska putovnica/, no i to je u praksi vrlo kompleksno i dugotrajno.

PGP Sisak je tijekom 2017. započeo aktivan rad u borbi protiv bezdržavljanstva, te slijedom istog u 2019. godini je osnovao Koordinaciju za bezdržavljanstvo u Republici Hrvatskoj.

Dakle, prvi smo u Republici Hrvatskoj osnovali Koordinaciju koja se sastoji od svih relevantnih dionika (UNHCR, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ured pučke pravobraniteljice, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Hrvatski zavodi za socijalni rad, Crveni križ, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, itd.) čime smo pokrenuli identificiranje i sveobuhvatno rješavanje problematike bezdržavljanstva u RH.

14. lipnja 2019. u prostorijama Ureda pučke pravobraniteljice u Zagrebu, PGP SISAK je održao 1. sastanak Koordinacije za bezdržavljanstvo, na temu rješavanje problematike bezdržavljanstva u Republici Hrvatskoj.

Cilj održavanja  sastanka je bio uspostavljanje oblika buduće suradnje u svezi rješavanja problematike bezdržavljanstva, podizanje svijesti, te razmjena informacija i saznanja o ovoj temi kao i prikupljanje statističkih podataka između svih dionika Koordinacije.

Sastanku su nazočili predstavnici: Ureda pučke pravobraniteljice, zamjenica Tena Šimonović Einwalter, te Igor Lekić i Monika Čavlović, predstavnica UNHCR Hrvatska, Kristina Benić Belavić, predstavnica Ministarstva unutarnjih poslova Višnja Stanić Šajatović, Aleksa Đokić i Dženana Kalamujić ispred Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Milena Čalić Jelić ispred Srpskog Narodnog Vijeća, Ivana Karamarko i Nuša Rosić predstavnice udruge „Kali Sara“, Dražen Klarić ispred Isusovačke službe za izbjeglice, Petra Lovasić iz Centra za socijalnu skrb Rijeka, odvjetnica Ivana Canjuga, Ivan Jakić ispred Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prof. Snježana Vasiljević Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Sisačko – moslavačke županije Stanoje Nikolić dok su svoj nedolazak ispričali, prof. Frane Stanišić Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Juliette Delescluse iz udruge Liječnici svijeta i Natalija Havelka iz udruge Centar za mir Osijek.

Zaključci prvog radnog sastanka Koordinacije: nacionalno normiranje pitanja bezdržavljanstva, tumačenje nacionalnog normiranja i suradnja država u regiji, s naglaskom na Republiku Srbiju i BiH.

Foto: PGP Sisak; Ured pučke pravobraniteljice, Zagreb, 14.6.2019.

23. listopada 2020., PGP Sisak je održao 2. sastanak Koordinacije za bezdržavljanstvo. Tema sastanka je bila problematika bezdržavljanstva u Hrvatskoj i Europi.

Sastanku su nazočili: Chris Nash iz ENS-a (European Network on Statelessness/Europske mreže za bezdržavljanstvo), te ostali članovi Koordinacije za bezdržavljansto, i to ispred Ureda pučke pravobraniteljice, zamjenice Maja Kević i Tena Šimonović Einwalter, te savjetnici Igor Lekić i Monika Čavlović, ispred UNHCR-a Hrvatska, Indira Beganović, Jan Kapić i Kristina Benić Belavić, Višnja Stanić Šajatović ispred Ministarstva unutarnjih poslova, predstavnici Nacionalne migracijske mreže Lidija Pentavec i Zvonimir Vrbljanin, Aleksa Đokić i Dženana Kalamujić ispred Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Ivana Perkušić ispred Centra za mir Osijek, romska udruga Kali Sara te gosti profesor Aleksandar Maršavelski Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, ispred Ambasade Republike Srbije u Zagrebu Snežana Trkulja, dr. Vladimir Đerić, odvjetnik iz Beograda.

Zaključci drugog radnog sastanka Koordinacije: nastavak rada na rješavanju problematike utvrđivanja identiteta državljana trećih zemalja, s naglaskom na Srbiju i Bosnu i Hercegovinu; te razmotriti činjenicu ne postojanja državljanstva kao diskriminacijske osnove te eventualno pokrenuti relevantne promjene.

Foto: PGP Sisak, 2. sastanak Koordinacije za bezdržavljanstvo u RH, Sisak, 23.10.2020.

Iako u godinama unazad nije održan planirani sastanak/ci Koordinacije za bezdržavljanstvo, ponajviše iz razloga te posljedica pandemije Covid 19 na cjelokupno društvo, te razornog potresa na Banovini i u Sisku 2020. godine, PGP Sisak sve ove godine radi  na rješavanju pojedinačnih predmeta osoba bez državljanstva i u riziku, te je neke od njih uspješno i riješio, a kroz pojedinačne predmete ustanovljavamo trendove i tražimo rješenja problema.

Kroz interakciju i permanentni odnos s članovima Koordinacije za bezdržavljanstvo, gdje nam je MUP jedan od članova, a što daje na težini i ozbiljnosti rješavanja problema bezdržavljanstva u RH, PGP Sisak nastavlja svoj rad u području bezdržavljanstva u Republici Hrvatskoj.

 

Sisak, 6. studenog 2024.

PGP SISAK

Scroll to Top